Hala Stulecia


Hala Stulecia, wzniesiona w latach 1911-1913, jest uznana za jedno z wybitniejszych, pionierskich dzieł architektury XX wieku. Swoim odważnym projektem Max Berg, architekt miejski Wrocławia, utorował drogę do śmiałego stosowania żelbetu przy konstruowaniu dużych obiektów użyteczności publicznej. Nowatorskie rozwiązania konstrukcyjne nadały wnętrzu ogromnej kopuły zadziwiającą lekkość i harmonię. Wpis na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO potwierdza wyjątkową wartość budowli zasługującej na ochronę jako dobro całej ludzkości.

Taka treść widnieje na tablicy upamiętniającej wpis Hali Stulecia na listę UNESCO.Początek

Hala Stulecia powstała na pamiątkę uczczenia setnej rocznicy "Bitwy Narodów" pod Lipskiem w 1813 roku. Uroczyste otwarcie miało miejsce 20 maja 1913 roku a jednym z gości był książę Prus Fryderyk Wilhelm, który otworzył Wystawę Stulecia prezentującą historię i dorobek kulturalny Śląska.


Naj...

W chwili powstania Hala Stulecia była największą żelbetową konstrukcją na świecie. Rozpiętość kopuły wynosi 65 metrów, co sprawiało, że była to również budowla z największa kopuła na święcie, wyprzedzając pod tym względem m.in. Panteon czy Bazylikę św. Piotra.


Wielcy w Hali 

Przez 100 lat istnienia, Hala gościła wielkich tego świata, którzy w różny sposób zapisali się w historii świata. Przed II wojną światową organizowane były nazistowskie wiece, w których udział kilkukrotnie brał także Adolf Hitler. 31 maja 1997 roku modlitwę ekumeniczną prowadził papież Jan Paweł II. W 2010 roku, w Hali swoje wykłady wygłaszał Jego Świątobliwość XIV Tenzing Gjatso, czyli Dalajlama. 


Ważne wydarzenia 

W Hali Stulecia organizowane były różne ważne wydarzenia. W 1948 roku zorganizowano Wystawę Ziem Odzyskanych. W tym samym roku odbył się również Kongres Intelektualistów. W 1997 roku miał miejsce 46 Kongres Eucharystyczny, na którym obecnym był papież. W 2005 roku na Europejskim Szczycie Regionów i Miast obecnych było prawie 1000 polityków Unii Europejskich. Rok później, w 2006 roku zorganizowano XI Międzynarodowe Forum Przedsiębiorców Futurallia (po raz pierwszy w Europie Środkowej). W roku 2011 odbył się z kolei Europejski Kongres Kultury. 


UNESCO

Budowa Hali Stulecia prowadzona była w bardzo szybkim tempie. Było to szczególne i wyjątkowe przedsięwzięcie technologiczne. Było to również przykładem najwyższej sprawności inżynierskiej i biegłości rzemieślniczej. Podczas budowy zastosowano śmiałe rozwiązania konstrukcyjne i organizacyjne, które stały się wzorem dla innych realizacji tego typu. W 2006 roku Hala Stulecia została wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Oficjalna uroczystość miała miejsce rok później a w uroczystościach udział wziął m.in. dyrektor generalny UNESCO Koichiro Matsuury.


Obecnie w Hali

Hala Stulecia była i jest gospodarzem imprez sportowych, m.in. Mistrzostwa Europy w koszykówce "EUROBASKET", Liga Światowa w siatkówce FIVB, TAURON Basket Liga czy Międzynarodowe Gale Boksu. Poza imprezami sportowymi, w Hali organizowane są festiwale, koncerty polskie i zagraniczne (Deep Purple, Joe Cocker, Jean Michael Jarre), widowiska teatralne i operowe. Odbywają się tam również liczne wystawy i targi, jak np. Międzynarodowe Targi Turystyczne, Międzynarodowe Targi Budownictwa czy targi gier komputerowych. Hala Stulecia jest też idealnym miejscem na organizację różnego typu kongresów czy konferencji. Galeria zdjęć

             Podobał Ci się artykuł? Będziemy bardzo wdzięczni za Twoje kliknięcie "Lubię to!" poniżej. 


Wszystkie zdjęcia są mojego autorstwa i nie zgadzam się na ich kopiowanie i wykorzystywanie bez mojej zgody (Ustawa z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych).