Opolska WenecjaCo powiecie na romantyczny spacer po Wenecji? Chcielibyście zobaczyć na żywo zabytkowe kamieniczki kąpiące się w lustrzanej wodzie kanałów? A czy wiecie, że nie musicie jechać do Włoch, żeby zachwycać się Wenecją? Zapraszam do Opola, do miejsca nazywanego Opolską Wenecją.Opolska Wenecja. Tym mianem nazywany jest fragment Młynówki - starego koryta Odry - między mostem katedralnym a zamkowym w Opolu. W tym miejscu można podziwiać naprawdę piękny widok, który tworzą zabytkowe kamieniczki odbijające się w wodach wspomnianej Młynówki.Trochę historii
Młynówka, błędnie nazywana kanałem, w rzeczywistości jest starym korytem odry, rozdzielającym prawobrzeżną część miasta od Wyspy Pasieki. Do 1600 roku - kiedy miała miejsce wielka powódź - Młynówka była głównym korytem Odry, która jednak po tym wydarzeniu zmieniła swój bieg zostawiając ten fragment jako koryto, które obecnie w razie zagrożenia powodziowego, dzięki śluzom można całkowicie odseparować od Odry.
Nazwa Młynówka pochodzi od znajdujących się niegdyś nad jej brzegami Młynów: Miejskiego i Zamkowego. Młynówka spełniała bardzo ważną rolę handlową. Poza wspomnianymi młynami, nad jej brzegami znajdował się port przeładunkowy, magazyny oraz spichlerze. W XVIII wieku powstała również pierwsza w mieście manufaktura - fabryka skóry. Ale Młynówka to nie tylko centrum handlu, ale i również miejsce spotkań towarzyskich w łaźniach miejskich, które swoją rolę pełniły do XVIII wieku. W tym miejscu istniała także synagoga, która obecnie jest siedzibą TVP. Ewenementem na skalę krajową był fakt, iż synagoga ta, jako jednak z nieliczny, przetrwała holocaust. Najbardziej dostojną i okazałą budowlą Opolskiej Wenecji jest dawny szpital św. Aleksego, obecnie dom opieki Caritas.


Opolska Wenecja - na którą składają się dawne młyny, spichlerze, magazyny, pierwsza opolska manufaktura, dawny szpital i synagoga - powstała na fundamentach dawnych murów obronnych.
Obecnie miejsce to jest wizytówką Opola. Szczególne wrażenie robi wieczorami, gdy pięknie podświetlone na kolorowo budynki odbijają się w spokojnych wodach Młynówki. Ten niezapomniany widok na pewno zachwyci każdego. Polecam to miejsce na romantyczny spacer. 


Mała galeria zdjęć wykonanych w różnym czasie, o różnej porze i w różnych warunkach.             Podobał Ci się artykuł? Warto go przeczytać? Zostaw komentarz i podziel się ze swoimi znajomymi.Wszystkie zdjęcia są mojego autorstwa i nie zgadzam się na ich kopiowanie i wykorzystywanie bez mojej zgody (Ustawa z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych).


2 komentarze:

  1. Bardzo fajnie i czytelnie skonstruowany post :) dzięki takim osobom jak Ty możemy dowiedzieć się o tak wspaniałych miejscach w Polsce ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Super zachęcający opis, nic tylko pakować się i jechać. :) Blog jak widać się cały czas rozwija i jak widać w najlepszym kierunku. BĘDĘ ŚLEDZIĆ !!! Fajnie że w opisach uwzględniane są rożne ciekawostki a nie tylko sztywne historyczne fakty jak ma to zazwyczaj miejsce u innych. :)

    OdpowiedzUsuń