Zamek w Pułtusku - Perła Mazowsza


Usytuowany na wzgórzu nad Narwią zamek przez wieki należał do biskupów płockich. Obecnie górujący nad miastem obiekt uznawany jest za Perłę Mazowsza.

(będziemy na koniec wdzięczni za lajka)HISTORIA ZAMKU

W XIII wieku istniał tutaj drewniany gród, który podczas najazdu litewskiego w 1363 roku został spalony. Pod koniec XIV wieku biskupi płoccy przystąpili do budowy zamku, który początkowo był drewniany. Jeszcze w tym lub na początku kolejnego wieku wzniesiono murowany Mały Dom - prostą budowlę na planie prostokąta z czworoboczną kamienną wieżą. Rozbudowa zamku przypada na wiek XVI, kiedy to budowla zyskała renesansowy charakter. W tym czasie wzniesiono Duży Dom - murowany, dwukondygnacyjny gmach na planie prostokąta, do którego przylegała brama. Powstały wtedy również piękne zamkowe ogrody. W następnym wieku oszkarpowano mury obronne, wzniesiono potężny arkadowy most i murowany parkan wokół ogrodu. Niestety okres rozwoju i rozbudowy przerwał potop szwedzki, podczas którego zamek niemal w całości został zrujnowany i spalony. Udało się jednak przywrócić budowli dawny blask. Odbudowano Duży Dom a z pozostałości murów Domu Małego zbudowano skrzydło zachodnie. Przebudowany został budynek bramny i odnowiono ogrody, w których powstał dom ogrodnika. Powstało również zupełnie nowe skrzydło - północno-zachodnie. Kolejne zniszczenia nastąpiły podczas wojen napoleońskich na początku XIX wieku. Po niezwykle krwawej bitwie, zwanej bitwą pod Pułtuskiem, w zamku przebywał sam Napoleon Bonaparte. Przez kilka następnych lat - do 1815 roku - obiekt pełnił funkcję wojskowego lazaretu, co doprowadziło do dewastacji pomieszczeń. W kolejnych latach zamek został odrestaurowany, jednak już w 1841 roku pożar doprowadził do kolejnego uszkodzenia, lecz i tym razem nastąpiła odbudowa. W 1866 roku zamek został ostatecznie odebrany biskupom płockim przez władze rosyjskie. W tym okresie ponownie mieścił się tutaj m.in. szpital wojskowy. Po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku zamek stał się - do roku 1975 - siedzibą władz powiatowych. W czasie okupacji w zamku urzędowali Niemcy a podczas walk w 1945 roku budynek spłonął. W 1974 władze polskie postanowiły przekształcić zamek w Dom Polonii. Przebudowa trwała 15 lat. Dobudowano w tym czasie wieżę oraz przekształcono wnętrza.
Obecnie zamek stanowi znaczący obiekt hotelowo - gastronomiczno - konferencyjny na mapie nie tylko Mazowsza ale i całej Polski.MY NA ZAMKU

Pierwszy raz do Pułtuska przyjechaliśmy w styczniu 2017. Była wtedy bardzo mroźna zima. Miasto sprawiało wrażenie smutnego i opustoszałego - siarczysty mróz i ponura aura zrobiły swoje. Żałowałem, że nie wziąłem ze sobą aparatu i zdjęcia robiłem telefonem, ale wtedy miałem okres, że się zastanawiałem czy całkowicie się nie przerzucić na fotografię mobilną. Sam zamek i otoczenie mimo szarości wywarły na nas pozytywne wrażenie. Zastanawialiśmy się jak ładnie tu musi być latem, kiedy wszędzie pełno zieleni. Stwierdziliśmy, że ten pobyt na pewno nie będzie naszym ostatnim i wrócimy tu ponownie. Jak postanowiliśmy tak zrobiliśmy. Wróciliśmy do Pułtuska i na zamek ponownie. Czekaliśmy jednak aż do maja 2018 roku. Tym razem jednak był z nami nasz 8-tygodniowy synek, który wdraża się w podróże. Czuliśmy się za drugim razem jakbyśmy przyjechali do zupełnie innego miejsca. Piękna pogoda, błękit nieba i prażące słońce. Wszędzie pełno zieleni, fontanna pod zamkiem, ćwierkające ptaki. Wokół spacerujący ludzie, uśmiechnięte biegające dzieci. Tym razem to miejsce żyło. Aż chciało się spacerować i zwiedzać.  GALERIA ZDJĘĆ

styczeń 2017


maj 2018
Podobał Ci się artykuł? 

Będziemy bardzo wdzięczni za Twoje kliknięcie "Lubię to!" poniżej. Wszystkie zdjęcia są mojego autorstwa i nie zgadzam się na ich kopiowanie i wykorzystywanie bez mojej zgody (Ustawa z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych).