Jomsborg


Niewielka osada -> Centralny gród plemienny -> Jedno z największych miast średniowiecznej Europy z jednym z większych portów nad Morzem Bałtyckim. Miejsce kultu słowiańskiego. Tak w skrócie można opisać średniowieczny Wolin lub jak kto woli Jomsborg. O czasach wczesnośredniowiecznych Słowian i Wikingów przypomina skansen będący repliką średniowiecznego Wolina.


Pierwsze ślady osadnictwa na Wolinie sięgają epoki kamienia a podczas Wielkiej Wędrówki Ludów na wyspę zaczęli docierać Słowianie. We wczesnym średniowieczu nad rzeką Dziwną założyli oni niewielką osadę, która dzięki swojej lokalizacji - na przecięciu szlaków handlowych i bliskości morza bałtyckiego - bardzo szybko się rozwijała i rozbudowywała. 

O Wolinie pisał m.in. tzw. Geograf Bawarski, pisał niemiecki Kronikarz Adam z Bremy, wspominał Thietmar z Merseburga. O historii i potędze Wolina mówią niemieckie kroniki i skandynawskie sagi. Czasy świetności Wolina potwierdzają również współczesne badania archeologiczne.
We wczesnym średniowieczu Wolin był stolicą plemienia Wolinian, był ośrodkiem kulturowym oraz miejscem kultu słowiańskiego - czczono tam m.in. Świętowita oraz Trzygłowa.

W latach świetności Wolin był jednym z największych miast w Europie, jednym z największych i najbogatszych portów morskich nad Morzem Bałtyckim oraz jednym z najważniejszych ośrodków handlowych.

Mimo przyłączenia do państwa polskiego przez Mieszka I w 967 roku, Wolin schrystianizowany został dopiero w roku 1128. 

Upadek Wolina nastąpił w XII wieku. Spowodowane było to przede wszystkim najazdami duńskimi, ale przyczyniły się do tego też bliskość Kamienia Pomorskiego i Szczecina, przeniesienie biskupstwa oraz zamulenie rzeki, przez co upadł handel. Na miejscu wielkiego grodu pozostała niewielka osada. Po tym upadku Wolin nigdy już nie odzyskał swojej świetności. Ponowny rozwój w XIII wieku oraz nadanie praw miejskich nie pomogły w odzyskaniu dawnego znaczenia.

Dziś Wolin jest miastem o powierzchni 14,47 km2, które zamieszkuje niecałe 5 tysięcy mieszkańców. Znajduje się w nim jednak miejsce, które przypomina o średniowiecznym grodzie. Jest to Centrum Słowian i Wikingów JOMSBORG - VINETA, czyli skansen będący repliką średniowiecznego Wolina.Przenieście się z nami do wczesnego średniowiecza i wejdźcie do grodu, gdzie ciągle czci się starodawnych bogówA co na pamiątkę z Wolina?

My wybraliśmy pierniczka i miód pitny- ponoć z XVI-wiecznej receptury.
4-6 sierpnia 2017 roku odbędzie się XXIII Festiwal Słowian i Wikingów. Więcej informacji na stronie jomsborg-vineta.com            

Podobał Ci się artykuł? Warto go przeczytać? Zostaw komentarz i podziel się ze swoimi znajomymi.
Wszystkie zdjęcia są mojego autorstwa i nie zgadzam się na ich kopiowanie i wykorzystywanie bez mojej zgody (Ustawa z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych).