Ruchome Wydmy


Piasek... piasek... dużo piasku... pustynia. Piasek i wydmy. Czy trzeba jechać daleko poza granicę, żeby zobaczyć taki krajobraz? Wręcz przeciwnie. W Polsce mamy unikat na skalę europejską a nawet i światową. U nas znajduje się bowiem największy w Europie pas ruchomych wydm.Lubisz piasek, plażę i morze, masz jednak dość leżenia i smażenia się a zarazem lubisz spacery? Jest to idealne miejsce dla Ciebie.
Fascynujesz się pustyniami Egiptu? Jest to idealne miejsce dla Ciebie.
Twoją pasją jest turystyka przygodowa? Jest to idealne miejsce dla Ciebie.
Zwiedzasz ciekawe miejsca? Jest to idealne miejsce dla Ciebie.
Uwielbiasz piękne krajobrazy? Jest to idealne miejsce dla Ciebie.


Ruchome Wydmy są idealne dla każdego. Ba... Są jednym z tych miejsc w Polsce, które choć raz powinno się zobaczyć. A gdzie trzeba jechać, żeby podziwiać te ruchome piaski, i wędrujące wydmy, żeby poczuć pustynny klimat? Cuda te znajdują się zaledwie kilka kilometrów od niezwykle popularnej Łeby. Będąc więc w tym naszym nadmorskim kurorcie na prawdę warto jeden dzień przeznaczyć na oddalenie się od plaży, porzucenie parawaningu i przeżycie wspaniałej przygody.


Ruchome Wydmy, zwane madwinami, zajmują powierzchnię ok. 500 ha między brzegiem morza a Jeziorem Łebsko. Przeciętna wysokość wydm wynosi ok. 30 metrów , a najwyższa Wydma Łącka osiąga wysokość do 42 m n.p.m. Należy pamiętać, że piaski cały czas się przemieszczają. Cały obszar Wydm jest częścią większego kompleksu, czyli Słowińskiego Parku Narodowego, który dzięki swojej przyrodniczej unikatowości został objęty Programem UNESCO "Człowiek i Biosfera".
Jak wspominałem, wędrujące wydmy zajmują powierzchnię ok. 500 ha... 500 ha piasku. Gdzie nie spojrzysz - piasek. Normalnie strach się bać. Otóż nie, na szczęście (lub nie - w zależności co kto lubi) wyznaczony jest szlak turystyczny, który pozwala na przejście całej wydmowej trasy i dotarcie aż do samego morza.             
Podobał Ci się artykuł? Warto go przeczytać? Zostaw komentarz i podziel się ze swoimi znajomymi.Wszystkie zdjęcia są mojego autorstwa i nie zgadzam się na ich kopiowanie i wykorzystywanie bez mojej zgody (Ustawa z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych).

2 komentarze:

  1. Cos niesamowitego . Mialam poczatkowo wrazenie , ze jestem na pustyni , a te wydmy przepiekne. Teren bardzo osobliwy , warto tam byc .

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Robi wrażenie ten ogrom piasku wokół - tym bardziej, że to w Polsce. Warto tam być, szczególnie jak się trafi na ciszę, spokój i brak ludzi - ja miałem tą przyjemność :)

      Usuń