Powstanie Warszawskie


1 sierpnia 1944 roku o godzinie 17.00 (godzina "W") wybuchło Powstanie Warszawskie. Zbrojne wystąpienie przeciwko okupującym Warszawę wojskom niemieckim, zorganizowane przez Delegaturę Rządu na Kraj oraz oddziały Armii Krajowej w ramach akcji "Burza". Pomimo rozbieżności w dowództwie AK i braku zapewnienia pomocy ze strony aliantów Powstanie wybuchło i trwało przez 63 dni, do 2 października. Komendant Główny AK generał Tadeusz "Bór" Komorowski dysponował w Warszawie siłami liczącymi około 28 000 żołnierzy, ale jedynie 2000-3500 z nich posiadało broń i amunicję na 2-3 dni walki. Jednostki niemieckie liczyły około 15 000 ludzi.Początkowe dni powstania były sukcesem, w dużej mierze dzięki zaskoczeniu wroga i determinacji, z jaką ludność cywilna wspierała powstańców. Pierwszego dnia Powstańcy zdobyli najwyższy budynek Warszawy - Prudential a w kolejnych dniach gmachy Poczty Głównej, Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych i elektrownię na Powiślu. Jednym z ostatnich większych sukcesów było zdobycie siedziby SS i policji w Alejach Ujazdowskich oraz opanowanie 20 sierpnia najsilniejszego punktu niemieckiej obrony w centrum miasta, gmachu PAST-y. 


Jako pierwsza z warszawskich dzielnic padła 11 sierpnia Wola. Przez miesiąc broniło się Stare Miasto, które Niemcy zamienili w stertę gruzów. Najdłużej walczyły Górny Mokotów i Żoliborz. 


W nocy z 15 na 16 września z pomocą powstaniu pośpieszyli żołnierze 1. Armii Wojska Polskiego. W pierwszym rzucie na lewy brzeg Wisły przeprawiło się niemal 900 żołnierzy, którzy wraz z powstańcami przez tydzień toczyli krwawy bój na nadwiślańskim Czerniakowie. Niemal wszyscy zginęli. Powstanie upadło dziesięć dni później. Do niemieckiej niewoli poszło kilkanaście tysięcy żołnierzy z "Borem" Komorowskim na czele. Ludność cywilna w liczbie niemal 600 000 została w całości wysiedlona, około 150 000 osób trafiło do obozów pracy, kilkadziesiąt tysięcy do obozów koncentracyjnych. 


Ku czci bohaterów Powstania, w 1989 roku na wschodniej stronie placu Krasińskich w Warszawie powstał Pomnik Powstania Warszawskiego.
Pomnik ten był miejscem historycznych wydarzeń. Podczas uroczystości 50 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego w 1994 roku prezydent Niemiec Roman Herzog jako pierwszy Niemiec w historii przeprosił Polaków za zbrodnie dokonane przez Niemców w czasie II wojny światowej.
           
Podobał Ci się artykuł? Warto go przeczytać? Zostaw komentarz i podziel się ze swoimi znajomymi.
Wszystkie zdjęcia są mojego autorstwa i nie zgadzam się na ich kopiowanie i wykorzystywanie bez mojej zgody (Ustawa z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych).

2 komentarze:

  1. Bardzo fajny artykuł , rzeczowy i konkretny. Mieszkam w Warszawie od niedawna, do dziś nie wiedziałam o pomniku. Dziękuję! :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję :) Cieszę się, że mogłem Ci pokazać coś nowego :)

      Usuń