Wieżowce - wprowadzenie


Każda epoka ma swoje architektoniczne symbole. W średniowieczu budowano zamki i katedry, w baroku piękne pałace a obecnie dąży się do stawiania jak najwyższych wieżowców.
Po co i dlaczego buduje się te wieżowce? Według mnie są one symbolem prestiżu współczesnego miasta. Symbolem władzy i bogactwa. Oczywiście wieżowce buduje się też z innych powodów. Wiadomo, że ceny gruntów w kluczowych miejscach miasta są ogromne, więc zdecydowanie korzystniej budować do góry. A co poza tym? Sława dla architekta, bogactwo dla developera, status osoby mieszkającej w takim wieżowcu. Obecnie trwa wyścig miast o najwyższe budynki w kraju i ten trend budowania tak szybko się nie zmieni. Jest to symbol naszych czasów. Oczywiście to tylko moje myśli, moja subiektywna ocena.
Najwyższym wieżowcem na świecie (w 2017 roku) jest znajdujący się w Dubaju Burj Khalifa o wysokości 828 metrów. Drugie miejsce, ale daleko w tyle, zajmuje 632 metrowy Shanghai Tower a podium zamyka Makkah Clock Royal Tower o wysokości 601 metrów znajdujący się w Mekce. Najwyższy gigant USA zajmuje 6 pozycję a najwyższy europejski drapacz jest dopiero na miejscu 30. Na liście najwyższych wieżowców świata najwięcej swoich przedstawicieli mają Chiny.W Europie niekwestionowanym królem wieżowców jest Rosja a jej stolica - Moskwa - jest najbardziej wysokim miastem w Europie.
Najwyższym na naszym kontynencie jest powstały w 2016 roku i liczący 374 m., znajdujący się w Moskwie - Federation Tower (30 na świecie). Drugi (na świecie 40) wieżowiec również znajduje się w Moskwie i jest to OKO Towers o wysokości 354,1 m. a trzeci (49 na świecie) - Mercury City Tower o wysokości 338.9 m. znajdujący się, a jakże, w Moskwie. W "setce" światowców, tylko 5 znajduje się w Europie. W dziesiątce najwyższych w Europie aż 7 z nich znajduje się w Rosji a dokładniej w Moskwie. Po jednym przedstawicielu mają Anglicy, Niemcy i Turcy. A gdzie Polska? Nasz gigant, Pałac Kultury i Nauki dopiero na 19 miejscu w Europie i na - uwaga! - 557 na świecie.Przejdźmy teraz do Polski i jej wieżowców bo to właśnie na nich chcę się skupić.
Wiadomo, że naszą miejską dżunglą, naszym miastem wieżowców jest Warszawa. W pierwszej dziesiątce polskich drapaczy, aż dziewięć znajduje się właśnie w stolicy. Jak już było wspomniane, najwyższym budynkiem w Polsce jest Pałac Kultury i Nauki. Nie szkodzi, że jest na 557 miejscu na świecie i prawie 600 metrów niższy od lidera. Jest nasz. PKiN jest najwyższy w Polsce odkąd powstał w 1955 roku, czyli od 62 lat nie ma sobie równych. To się jednak może zmienić w 2020 roku bo wtedy właśnie ma powstać budowany już Varso Tower, który ma liczyć aż 310 metrów i ma być najwyższy w Unii Europejskiej. To jednak dopiero za 3 lata, więc wróćmy do roku 2017.
Poniżej lista najwyższych w Polsce

1. Pałac Kultury i Nauki - Warszawa - 237 m / 188 m (wysokość całkowita / wysokość o dachu)
2. Warsaw Spire - Warszawa - 220 / 180
3. Sky Tower - Wrocław - 212 / 206
4. Warsaw Trade Tower - Warszawa - 208 / 184
5. Q22 - Warszawa - 195 / 155
6. Złota 44 - Warszawa - 192 / 192
7. Rondo 1 - Warszawa - 192 / 169
8. Hotel Marriott - Warszawa - 170 / 140
9. Warsaw Financial Center - Warszawa - 165 / 144
10. InterContinental Warsaw - Warszawa - 164 / 154
Z czasem na stronie będą się pojawiały posty dotyczące każdego z wieżowców.
Jeżeli lubicie architekturę i wieżowce to polecam stronę, gdzie możecie wyfiltrować i zobaczyć najwyższe wieżowce, budynki czy konstrukcje według różnych kryteriów (typ, kraj itd.) -> http://skyscraperpage.com/diagrams/search/


Podobał Ci się artykuł? Warto go przeczytać? Zostaw komentarz i podziel się ze swoimi znajomymi.


Wszystkie zdjęcia są mojego autorstwa i nie zgadzam się na ich kopiowanie i wykorzystywanie bez mojej zgody (Ustawa z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych). Grafiki pochodzą ze strony  www.skyscraperpage.com