Pałac w Jabłonnie [woj. mazowieckie]


W podwarszawskiej Jabłonnie znajduje się jedno z ciekawszych miejsc na Mazowszu. Barokowo-klasycystyczny pałac przyciąga nie tylko miłośników zabytków i pasjonatów historii. Jest to idealne miejsce do odpoczynku, gdzie można się napić kawy, poleniuchować w cieniu drzew czy pospacerować parkowymi alejkami. TROCHĘ HISTORII...
W 1773 roku brat króla Stanisława Augusta - Michał Poniatowski, biskup płocki (późniejszy Prymas Polski) odkupił od kapituły płockiej Jabłonnę, która od średniowiecza należała do biskupów. Poniatowski zamierzał wybudować w tym miejscu rezydencję pałacowo-parkową a pomógł mu w tym królewski architekt Domenico Merlini. Całość miała się składać z trzech budynków. Centralnym punktem zespołu został parterowy pałacyk, będący częścią mieszkalną biskupa. 
Lewy pawilon, zwany Królewskim, służył jako mieszkanie dla króla Stanisława Augusta. 
Prawy pawilon przeznaczony był dla gości a przylegająca do niego piętrowa oficyna - dla dworu i kancelarii prymasa.
Przy pałacu powstał także angielski park krajobrazowy, w którym wzniesiono szereg pawilonów, z których kilka przetrwało do dnia dzisiejszego. 
Na terenie zespołu pałacowo-parkowego możemy zobaczyć ruiny stajni i powozowni,  Oranżerię czy Altanę Chińską.W 1794 roku Jabłonnę odziedziczył bratanek prymasa - książę Józef Poniatowski a po jego śmierci w 1813 roku pałac otrzymała jego siostra Teresa Tyszkiewiczowa. Kolejną właścicielką pałacu - od 1822 - była Anna z Tyszkiewiczów Potocka, która szybko przystąpiła do przekształcania rezydencji w ośrodek kultu księcia Józefa. W tym celu kazała wybudować m.in. łuk triumfalny z napisem "PONIATOWSKIEMU"
W 1837 roku pałac został przebudowany według projektu Henryka Marconiego. Po Annie posiadłość przejął jej syn Maurycy, następnie wnuk August i prawnuk Maurycy. W rękach Potockich rezydencja znajdowała się do 1945 roku. 
Na początku II wojny światowej, we wrześniu 1939 roku w pałacu znajdowała się Kwatera Główna Armii "Modlin". W 1944 roku obiekt został spalony przez wojska niemieckie. Po wojnie pałac został odbudowany a w 1953 roku przejęła go Polska Akademia Nauk tworząc w nim ośrodek konferencyjno-wypoczynkowy.
Obecnie na zespół pałacowo-parkowy składają się pokoje gościnne, restauracja, sale konferencyjne. Pałac jest bardzo popularnym miejscem na organizację ślubów, wesel oraz innych przyjęć okolicznościowych. 
CIEKAWOSTKI...
Zespół pałacowo-parkowy w Jabłonnie znajduje się na szlaku Mazowsze na filmowo. Pałac i jego otoczenie wielokrotnie wykorzystywany był w polskich produkcjach filmowych. W serialu "Ojciec Mateusz" pałac pokazywany jest jako siedziba biskupa. Jednak rezydencja z przylegającym do niej parkiem wykorzystane były także w takich serialach i filmach jak m.in. "M jak Miłość", "Superprodukcja", "Samo życie", "Oficer", "Ranczo", "39 i pół", "Usta usta", "Hans Kloss: Stawka większa niż śmierć" czy "Czas Honoru".

Podobał Ci się artykuł? Będziemy bardzo wdzięczni za Twoje kliknięcie "Lubię to!" poniżej. 


Wszystkie zdjęcia są mojego autorstwa i nie zgadzam się na ich kopiowanie i wykorzystywanie bez mojej zgody (Ustawa z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych).