Bystrzyca Kłodzka - Miasto Królewskie


Na przełomie XIII/XIV w. na szerokiej, piaskowcowej terasie między dwiema rzekami założono miasto, które mimo wojen, pożarów i klęsk zachowało pierwotny układ z całym niemal systemem fortyfikacji.


HISTORIA BYSTRZYCY KŁODZKIEJ


Zaczątkiem miasta była wcześniejsza osada, która powstała przy trakcie komunikacyjnym. Bystrzyca jako miasto lokowano na prawie zachodnim ok. połowy XIII wieku. Na początku XIV wieku rozpoczęto budowę obwarowań miejskich. Powstały m.in. mury obronne o długości 1580 m., bramy wjazdowe czy warowna wieża, zwana wójtostwem, w której z ramienia króla rezydował zarządca miasta, czyli wójt. Po okresie rozwoju, w XV wieku miasto zostało zniszczone i zdobyte przez Husytów w czasie wojen husyckich a w 1475 roku doszczętnie spłonęło podczas wielkiego pożaru. W kolejnych latach powoli wracało życie do Bystrzycy, rozwijała się także idea protestantyzmu. Następny, XVI wiek to dobry czas. Miasto szło z duchem renesansu, budynki drewniane zastępowano murowanymi, brukowano ulicy, wznoszono zdobione kamienice. Rozkwit ten zakończył się jednak już w kolejnym wieku. Wybuch wojny trzydziestoletniej i jej skutki sprawiły, że miasto już nie wróciło do czasów świetności i pomyślności. Kolejne ożywienie gospodarcze i zmiany urbanistyczne nastąpiły dopiero w połowie XIX wieku kiedy to m.in. rozbudowano miasto a działalność rozpoczęła linia kolejowa. Obie wojny światowej na szczęście okazały się bardziej łaskawe niż wcześniejsze a w 1945 roku Bystrzyca Kłodzka została włączona do Polski.
Bystrzyca Kłodzka od zawsze była nieustannie przedmiotem sporów krajowych. W swojej historii, przez zdecydowanie najdłuższy okres, wchodziła w skład Państwa/Królestwa Czeskiego. Pod czeską zwierzchnością znajdowała się do XVI wieku z krótkimi okresami przynależności do Państwa Polskiego czy księstwa wrocławskiego. W latach 1567-1742 Bystrzyca była częścią Monarchii Habsburskiej, następnie do 1871 roku wchodziła w skład Królestwa Prus a później Rzeszy Niemieckiej. W 1945 roku włączona została do Rzeczpospolitej Polskiej i od tego czasu jest już ponownie częścią państwa polskiego. 


MOJE SPOTKANIE Z BYSTRZYCĄ

W Bystrzycy Kłodzkiej miałem okazję być kilka lat temu, kiedy zdobywałem Śnieżnik (więcej o Śnieżniku przeczytasz tutaj). Bystrzyca jest jednym z niewielu miast w Polsce jak i Europie, gdzie można poczuć jakby się przeniosło do średniowiecza. Zachowany i niezmieniony od wieków układ urbanistyczny, średniowieczne mury obronne, brama i baszty strzegące miasto a do tego strome przejścia i ciasne uliczki. Wszystko to stwarza niepowtarzalny klimat. Bystrzyca tym mnie zauroczyła i zafascynowała. Jest jeszcze coś co wzmocniło moje odczucia. Aura pogodowa to raz. Słońce nie świeciło, więc było ponuro a że była to zima, chociaż bezśnieżna, to zieleni też raczej nie było widać. Po drugie to zupełna pustka. Zima zimą, ale spotkanych ludzi można było policzyć na palcach jednej ręki (no, może dwóch). Domyślam się, że latem miasto wygląda zupełnie inaczej. Ja się natomiast cieszę, że mogłem bardziej poczuć tą magię średniowiecza w XXI wieku. Na pewno będąc w regionie z ogromną przyjemnością ponownie zajrzę do Bystrzycy.GALERIA ŚREDNIOWIECZNEGO MIASTA, czyli Bystrzyca na zdjęciach


Panorama miasta
Mury miejskie z XIV wieku


Wójtostwo - pozostałość po warownej wieży z XIV wieku. Obniżona o dwie kondygnacje w 1776 roku, obecnie pełni funkcje mieszkalne.


Brama Wodna - warowna brama z XIV wieku, będąca elementem średniowiecznych murów obronnych miasta.Baszta Kłodzka - wieża powstała w XIV wieku, przebudowana w wieku XVI, jest pozostałością po nieistniejącej już Bramie Kłodzkiej.
Baszta Rycerska - wieża z XVI wieku, od 1843 roku jest dzwonnicą kościoła ewangelickiego.

Ratusz z XIX wieku, chociaż pierwszy ratusz stał w tym miejscu już w XIV wieku. 
Kolumna Trójcy Świętej z XVIII wieku
Uliczki i przejściaPodobał Ci się artykuł? Warto go przeczytać? Podobały Ci się zdjęcia? Warto je pokazać innym? Podziel się postem ze znajomymi. 
Będziemy bardzo wdzięczni za Twoje kliknięcie "Lubię to!" poniżej. 

Wszystkie zdjęcia są mojego autorstwa i nie zgadzam się na ich kopiowanie i wykorzystywanie bez mojej zgody (Ustawa z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych).