Święta Góra Grabarka i cerkwie Podlasia


Wschód województwa podlaskiego w większości jest prawosławny a co za tym idzie, nieodłącznym elementem architektury krajobrazu są cerkwie. Są one symbolem tej części kraju. Jednym z najważniejszych miejsc dla prawosławnych jest Święta Góra Grabarka.


Cerkwie i my

Nasza styczność z cerkwiami miała miejsce przy okazji podróży do Białowieży (przeczytasz o tym tutaj). Pierwszą z nich zobaczyliśmy w Białymstoku a kolejną już w Białowieży. Tam też zrodził się pomysł, żeby zrobić szlak "Cerkwiami Podlasia", ale na to potrzebny byłby zdecydowanie dłuższy urlop. Nie znaczy to, że do tego pomysłu w przyszłości nie wrócimy. Tym razem natomiast stwierdziliśmy, że pojedziemy zobaczyć jeszcze cerkwie w pobliskiej Hajnówce a potem pojedziemy do tej najważniejszej, czyli na Grabarce, a jeśli jakąś świątynię zobaczymy po drodze to też się przy niej zatrzymamy.

Cerkiew Przemienienia Pańskiego na Świętej Górze Grabarce

Święta Góra Grabarka od stuleci jest miejscem pielgrzymkowym. Jej najstarsze dzieje nie są znane a zasłynęła ona w 1710 roku podczas epidemii cholery. W tym czasie pewnemu starcowi we śnie zostało objawione, że ratunek można uzyskać na pobliskim wzgórzu. Wierni wzięli zatem krzyże i poszli za głosem Bożym. Dzięki modlitwom i piciu wody ze źródełka, według kroniki ratunek od choroby znalazło ok. 10 tys. osób. W podzięce Bogu za cud, zbudowano w tym miejscu drewnianą kapliczkę. Świątynia ta była przebudowywana i remontowana a przetrwała do 1990 roku, kiedy to została podpalona i doszczętnie spłonęła. Nowa cerkiew Przemienienia Pańskiego została wyświęcona w 1998 roku. Swoim wyglądem nawiązuje do świątyni sprzed pożaru, jednak w porównaniu do wcześniejszej drewnianej, ta jest murowana - choć pokryta drewnem - i przestronniejsza.


Sobór św. Mikołaja w Białymstoku

Obiekt powstał w latach 1843-1846 w miejscu starszej drewnianej świątyni. Sobór powstał na planie krzyża greckiego, w stylu klasycystycznym a jego konstrukcja jest typowa dla architektury cerkiewnej Imperium Rosyjskiego. Od 1951 roku jest katedrą diecezji białostocko-gdańskiej.Cerkiew św. Mikołaja w Białowieży

Świątynia wzniesiona w latach 1894-1897 w miejscu drewnianej cerkwi. Fundatorem murowanego obiektu był car Aleksander II .
Sobór Świętej Trójcy w Hajnówce
Świątynia ta powstała w latach 1981-1983 i jest jedną z największych w kraju.
Cerkiew Narodzenia św. Jana Chrzciciela w Hajnówce powstała w latach 1995-2007
Cerkiew św. Dymitra w Hajnówce również powstała w latach 1995-2007
Cerkiew Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny w Dubinach z 1872 roku

Cerkiew św. Mikołaja w Narewce zbudowana w latach 1865-1867

Cerkiew w Zbuczu powstała w 2016 roku
Cerkiew św. Michała Archanioła w Bielsku Podlaskim wzniesiona przed 1789 r.

Cerkiew Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny w Bielsku Podlaskim wybudowana w latach 90. XX w.

Cerkiew Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Bielsku Podlaskim wzniesiona w XVII lub XVIII w.
Cerkiew Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Siemiatyczach powstała w latach 1865-1866 obok starej świątyni pod tym samym wezwaniem.
Cerkiew Zmartwychwstania Pańskiego w Siemiatyczach zbudowana w latach 1999-2009Podobał Ci się artykuł? Warto go przeczytać? Zostaw komentarz i podziel się ze swoimi znajomymi.


Wszystkie zdjęcia są mojego autorstwa i nie zgadzam się na ich kopiowanie i wykorzystywanie bez mojej zgody (Ustawa z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych).