Zamki Opola


Opole, jedno z najstarszych miast w Polsce. Dzisiaj miasto wojewódzkie, dawniej stolica księstwa opolskiego. Centralnym ośrodkiem władzy i siedzibą księcia jest zamek. Tak też i było w Opolu, gdzie rezydowali książęta opolscy. Nie każdy jednak wie, że w mieście były dwa zamki.


Zamek Piastowski jest ogólnie znany dzięki wieży, która jest symbolem miasta i którą większość widziała chociaż raz, choćby przy okazji oglądania Festiwalu w Opolu. Drugi zamek został już nieco zapomniany i pomijany. Dlaczego na stosunkowo małym obszarze Opola były aż dwa zamki?

ZAMEK PIASTOWSKI (Zamek na Ostrówku)

Budowę zamku rozpoczął książę Kazimierz w 1228 roku. Była to typowa obronna warownia z murem i fosą. W 1300 roku do zamku dobudowano również wieżę, zwaną dziś Wieżą Piastowską. Do 1532 roku, do śmierci ostatniego z rodu, zamek był siedzibą Piastów Opolskich. W 1552 roku na zamku miała osiedlić się księżna Izabela, siostra króla Zygmunta Augusta, która otrzymała księstwo Opolsko-Raciborskie jako zastaw. Okazało się jednak, że zamek nie nadaje się do zamieszkania. Sto lat później - w 1655 roku - podczas potopu szwedzkiego w zamku miał się schronić król Jan Kazimierz, jednak i wtedy zamek ponownie nie nadawał się do zamieszkania, co było efektem zniszczeń w czasie wojny trzydziestoletniej (1618-1648). W 1816 roku Opole zostało stolicą rejencji a zamek po gruntownym remoncie stał się siedzibą jej głównego urzędu. W latach 1835-1855 rozebrano mury, zasypano fosy i założono ogrody. W latach 1928-1930 zamek został rozebrany i tylko dzięki sprzeciwom mniejszości polskiej, udało się zachować wieżę zamkową. W miejscu zamku powstał nowy biurowiec rejencji a obecnie budynek ten jest siedzibą Urzędu Wojewódzkiego.

Zamku już nie ma, ale od 1300 roku nieprzerwanie natomiast stoi Wieża Piastowska, która jest jednym z najstarszych zabytków architektury obronnej w Polsce.
ZAMEK GÓRNY

Pod koniec XIV wieku księstwo opolskie zostało podzielone. Zmarły książę Bolko II pozostawił dwóch synów, między którymi podzielono Opole po połowie. Władysław II Opolczyk na swojej części nakazał budowę nowego zamku jako swojej rezydencji a zarazem obronnej twierdzy co było spowodowane napiętą sytuacją z Władysławem Jagiełłą. W 1396 roku zamek ten odegrał bardzo ważną rolę w obronie miasta. Po zjednoczeniu miasta w połowie XV wieku Zamek Górny tracił na znaczeniu. W 1615 roku w wyniku pożaru uległ on zniszczeniu i już nie został odremontowany. W 1669 roku zrujnowany zamek został przekazany jezuitom, którzy zburzyli pozostałości warowni zostawiając jedynie basztę. W XIX wieku wieża zyskała czwartą kondygnację a następnie dobudowano do niej budynek gimnazjum.
ZAMKI OPOLA I MY

W Opolu mieszkałem przez 3 lata, więc czasem mijałem to jeden, to drugi zamek, z naciskiem na ten na Ostrówku. Kiedy przyjechałem ze swoją żoną, żeby oprowadzić ją po tym piastowskim mieście to nie wyobrażałem sobie, żeby nie pokazać jej obu książęcych warowni, a raczej wież, które po nich pozostały. Prawda jest jednak taka, że Wieża Piastowska dumnie stoi i przypomina o latach świetności księstwa. O drugiej wieży natomiast można powiedzieć, że jest. Jest i stoi, ale w cieniu, schowana, jakby w strachu lub ze wstydu przed starszą, lepiej zachowaną i bardziej dopieszczaną siostrą. 


Podobał Ci się artykuł? Warto go przeczytać? Podobały Ci się zdjęcia? Warto je pokazać innym? Podziel się postem ze znajomymi. 
Będziemy bardzo wdzięczni za Twoje kliknięcie "Lubię to!" poniżej. 

Wszystkie zdjęcia są mojego autorstwa i nie zgadzam się na ich kopiowanie i wykorzystywanie bez mojej zgody (Ustawa z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych).