Galeria Tybetańska


W Warszawie, w dzielnicy Wola, na słupach pod estakadą przy Rondzie Tybetu znajduje się pierwsza na świecie otwarta galeria prezentująca najważniejsze symbole związane z kulturą i tradycją tybetańską.

Rondo Tybetu
Pamięci bohaterów powstania narodowego w Tybecie.
10 marca 1959 roku na ulicach Lhasy wybuchło powstanie w obronie tybetańskiej tożsamości. Zginęło w nim co najmniej 86 tysięcy Tybetańczyków. W wyniku prześladowań przywódca Tybetańczyków  Dalajlama oraz wielu jego rodaków było zmuszonych szukać schronienia na uchodźstwie. W 2009 roku Rada Warszawy nadała XIV Dalajlamie Tenzinowi Giaco tytuł Honorowego Obywatela Miasta Stołecznego Warszawy.
W 2008 roku powstał projekt, według którego rondo na skrzyżowaniu al. Prymasa Tysiąclecia i ul. Marcina Kasprzaka miało zyskać nazwę Wolnego Tybetu. Ostatecznie oficjalnie nadano mu nazwę Rondo Tybetu, jednak nieoficjalna nazwa Rondo Wolnego Tybetu również znajduje swoich zwolenników co zostało przedstawione na muralu przy rondzie.GALERIA TYBETAŃSKA

Pierwsze graffiti powstały w 2009 roku i od tego czasu każdego roku powstają nowe murale poświęcone kulturze Tybetu i sytuacji Tybetańczyków.

Projekt Galeria Tybetańska realizowany jest przez Fundację Klamra wspólnie z Fundacją Inna Przestrzeń, we współpracy z Zarządem Dróg Miejskich, przy dofinansowaniu z Miasta st. Warszawy.
Podobał Ci się artykuł? Warto go przeczytać? Podobały Ci się zdjęcia? Warto je pokazać innym? Podziel się postem ze znajomymi. 
Będziemy bardzo wdzięczni za Twoje kliknięcie "Lubię to!" poniżej. 

Wszystkie zdjęcia są mojego autorstwa i nie zgadzam się na ich kopiowanie i wykorzystywanie bez mojej zgody (Ustawa z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych).