Zamek w Szczytnie


Pod zamek ten przybył Jurand ze Spychowa, żeby uwolnić z rąk Krzyżaków swoją córkę Danusię. Tutaj został on również uwięziony i okaleczony. Zamek w Szczytnie osławiony został przez Henryka Sienkiewicza w Krzyżakach.


HISTORIA ZAMKU W SZCZYTNIE

Na przesmyku pomiędzy jez. Domowym Dużym i Domowym Małym ok. 1350 r. Krzyżacy założyli drewniano-ziemną strażnicę obronną, która funkcjonowała do 1370 roku, kiedy to została spalona przez Litwinów. W miejscu strażnicy Zakon wybudował murowany zamek, który stanowił ważny ośrodek administracyjny i militarny i był siedzibą prokuratorów krzyżackich. Po upadku Zakonu i sekularyzacji Prus w 1525 roku, zamek stracił na znaczeniu. W latach 1579-1581 nastąpiła przebudowa zamku na rezydencję myśliwską i miał to być wtedy najpiękniejszy zamek w całym księstwie pruskim. W drugiej połowie XVII wieku został ona jednak opuszczony i zaczął podupadać. W 1715 roku rozebrano wieżę, jedno ze skrzydeł zamku oraz mury obronne a w drugiej połowie XVIII wieku rozbiórce poddano również jego górne kondygnacje. W 1925 roku ulokowano tu muzeum powiatowe a w latach 1945-1948 Muzeum Mazurskie. Po nieudanych próbach odbudowy mury zamkowe zabezpieczono w postaci trwałej ruiny.
W latach 1936-1937 w miejscu starego zamku zbudowano monumentalny ratusz. Powstał on na planie czworoboku, obejmującego pozostałości zamku, z wewnętrznym dziedzińcem i 46-metrową wieżą.
Obecnie zachowane zostały trzy skrzydła z kwadratową wieżą zwaną Wieżą Juranda, ruiny przedzamcza oraz fosa. W budynku ratusza mieszczą się urzędy oraz Muzeum Mazurskie w Szczytnie.


ZAMEK I MY

Na Zamek przyjechaliśmy w drodze powrotnej z Mikołajek, jednak nie trafiliśmy tam przypadkowo. Oczywiście wcześniej zaplanowałem drogę tak, żeby po drodze jak najwięcej zobaczyć, nawet jeśli mielibyśmy zrobić kilkanaście-kilkadziesiąt kilometrów więcej. No a będą w okolicy, jak nie zobaczyć osławionego przez Henryka Sienkiewicza zamku. Na miejsce dotarliśmy już pod wieczór. Zuza była tak zmęczona, że została w samochodzie a ja wyskoczyłem na zwiedzanie i dokumentację fotograficzną.


CIEKAWOSTKI

Jak już wcześniej zaznaczyłem, zamek został osławiony przez Henryka Sienkiewicza w "Krzyżakach". Zamek ten był siedzibą komtura Hugo von Danvelda i to w nim uwięził on Danusię. Przed bramą zamkową ukorzyć się musiał jej ojciec Jurand ze Spychowa, który następnie w zamku został okaleczony.


GALERIA ZDJĘĆ
Podobał Ci się artykuł? Warto go przeczytać? Podobały Ci się zdjęcia? Warto je pokazać innym? Podziel się postem ze znajomymi. 
Będziemy bardzo wdzięczni za Twoje kliknięcie "Lubię to!" poniżej. 

Wszystkie zdjęcia są mojego autorstwa i nie zgadzam się na ich kopiowanie i wykorzystywanie bez mojej zgody (Ustawa z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych).