Kościół w Czerwińsku nad Wisłą - romańska perła


Na Mazowszu jest tylko kilka zabytków romańskich a jeden z nich znajduje się w Czerwińsku nad Wisłą. Tamtejsza XII-wieczna świątynia jest jedną z najwspanialszych i największych świątyń romańskich w Polsce.

HISTORIA BAZYLIKI

Początki świątyni sięgają wieku XII. Inicjatorem i fundatorem jej budowy był Aleksander z Malonne - biskup płocki. Z czasem klasztor w Czerwińsku stawał się coraz ważniejszy i zyskiwał na znaczeniu. W lipcu 1410 roku król Władysław Jagiełło przeprawiając się przez Wisłę, modlił się w Czerwińsku o powodzenie wyprawy wojennej. Zwycięstwo w bitwie pod Grunwaldem rozsławiło też sanktuarium. Po wygranej bitwie z Krzyżakami, Jagiełło przyjeżdżał do Czerwińska jeszcze co najmniej dwukrotnie, ale nie był on jedyny. Do sanktuarium przybywał również Kazimierz Jagiellończyk, Zygmunt III Waza czy Władysław IV. Najczęściej w świątyni widziany był jednak król Jan Kazimierz. Wzrost znaczenia kościoła spowodował konieczność jego rozbudowy co nastąpiło pod koniec XV wieku. Rozbudowa ta doprowadziła do zatarcia typowego romańskiego stylu. Dobudowana została kruchta (przedsionek kościoła), dzwonnica oraz mur okalający świątynie co podkreśliło jej nowe obronne funkcje. Zmiana wyglądu świątyni nastąpiła wraz z przyjściem baroku w pierwszej połowie XVII wieku. Otynkowano wtedy całe wnętrze zakrywając surowe romańskie ściany. Tak wielka ilość zmian spowodowała kolejną konsekrację świątyni w 1651 roku. Kolejne duże zmiany nastąpiły w XX wieku. Prace konserwatorskie pozwoliły przywrócić dawną świetność świątyni - zrekonstruowano wieże i elewacje kościoła a także odkryto romańskie freski.

MY W CZERWIŃSKU

Przez miejscowość zawsze przejeżdżamy jadąc do teściów do Gostynina. Za każdym razem mijamy kierunkowskaz na Sanktuarium, ale nigdy nie ma okazji, żeby zjechać i zobaczyć świątynię. Tą dopiero zaliczyliśmy w maju 2017 podczas sobotniej objazdówki. 

SANKTUARIUM NA ZDJĘCIACH


Podobał Ci się artykuł? Warto go przeczytać? Podobały Ci się zdjęcia? Warto je pokazać innym? Podziel się postem ze znajomymi. 
Będziemy bardzo wdzięczni za Twoje kliknięcie "Lubię to!" poniżej. 

Wszystkie zdjęcia są mojego autorstwa i nie zgadzam się na ich kopiowanie i wykorzystywanie bez mojej zgody (Ustawa z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych).