Gostynin [woj. mazowieckie]


Prastary gród mazowiecki, stolica Ziemi Gostynińskiej, ulubiona rezydencja księcia Siemowita IV, miasto królewskie Korony Królestwa Polskiego, miejsce niewoli cara Rosji.

(będziemy wdzięczni za lajka, jedno kliknięcie, które nas motywuje)


HISTORIA MIASTA

Pierwsza wzmianka o Gostyninie pochodzi z 1279 roku, jednak już wieki wcześniej istniał wczesnośredniowieczny gród obronny. Od 1329 roku Gostynin był siedzibą kasztelana a w 1352 roku książę Siemowit III jako pierwszy użył tytułu księcia gostynińskiego. Wtedy też rozpoczął się okres rozwoju miasta. Następca Siemowita III, Siemowit IV nadał miastu w 1382 roku prawa miejskie. Po bezpotomnej śmierci ostatnich książąt płockich, do Gostynina w 1462 roku zawitał król Kazimierz IV Jagiellończyk i przyłączył miasto do Królestwa Polskiego. Koniec XV i cały wiek XVI to okres rozwoju miasta. W 1611 car Rosji Wasyl IV Szujski złożył w Warszawie hołd królowi Polski Zygmuntowi III Wazie a następnie został uwięziony w gostynińskim zamku (więcej o zamku >>tu<<) gdzie rok później zmarł. II wojna północna (1655-1660) zakończyła okres pomyślności Gostynina, który już nie odzyskał swojej świetności. W 1793 roku do miasta wkroczyły wojska pruskie a w latach 1807-1815 znajdowało się ono w granicach Księstwa Warszawskiego. W 1809 roku wybuchł pożar, który spowodował rozległe zniszczenia. Miasto chyliło się ku upadkowi, jednak w 1824 roku kiedy rozpoczęto budowę pralni i farbiarni sytuacja się poprawiła i Gostynin ponownie zaczął rozkwitać. W XIX wieku nastąpił również rozwój kultury i szkolnictwa. Kolejny rozkwit nastąpił w okresie przedwojennym, kiedy to m.in. otwarta została linia kolejowa łącząca Płock z Kutnem. 16 września 1939 roku do miasta wkroczyły wojska niemieckie a cztery dni później zostało ono przyłączone do Rzeszy. W 1940 roku w Gostyninie utworzone dla Żydów getto, które wiosną 1942 roku zostało podpalone. 18 stycznia 1945 roku miasto zajęte zostało przez Armię Czerwoną, która dopuściła się licznych zbrodni wojennych. Od 1999 roku Gostynin jest miastem powiatowym i siedzibą powiatu gostynińskiego.ZABYTKI / CO WARTO ZOBACZYĆ / GALERIA ZDJĘĆ


Zamek będący ulubioną rezydencją księcia Siemowita IV [więcej o zamku >>tutaj<<]


Ratusz zbudowany w latach 1821-1824 w stylu klasycystycznymPomnik Księcia Siemowita IV, dzięki któremu wzrosła rola Gostynina w Księstwie MazowieckimBudynek Urzędu Miasta zaprojektowany 1895 roku w stylu nawiązującym do klasycyzmu


Zajazd - kamienica wzniesiona w latach dwudziestych XIX wieku jako drugi murowany budynek w mieście


Budynek Kramów wzniesiony około 1927 rokuMural przedstawiający Hołd Ruski, czyli złożenie królowi Zygmuntowi III Wazie hołdu przez cara Rosji Wasyla Szujskiego, który następnie uwięziony został w lochach gostynińskiego zamku.
GOSTYNIN I MY

Z Gostynina pochodzi Zuza, tam też mieszkają moi teściowie i szwagierka. Fakt ten sprawia, że co jakiś czas przybywamy do ulubionego miasta księcia Siemowita IV. Jest to również zatem kolejne miasto, do którego mam sentyment.


Podobał Ci się artykuł? 


Będziemy bardzo wdzięczni za Twoje kliknięcie "Lubię to!" poniżej. Wszystkie zdjęcia są mojego autorstwa i nie zgadzam się na ich kopiowanie i wykorzystywanie bez mojej zgody (Ustawa z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych).