Pałac w Sannikach [woj. mazowieckie]


Pałac w Sannikach jest jedynym na Mazowszu obiektem w pełni autentycznym, w którym przebywał Fryderyk Chopin.

(będziemy wdzięczni za lajka, jedno kliknięcie, które nas motywuje)HISTORIA

W okresie średniowiecza Sanniki były jedną z osad służebnych książąt płockich. Jeden z najciekawszych momentów w ich dziejach rozpoczyna się pod koniec XVIII wieku. Dwór sannicki opisany został w 1765 roku a w 1789 roku już nie jako dwór a jako folwark. Pod koniec XVIII wieku na Mazowsze z Pomorza Gdańskiego przybyła rodzina Pruszaków. Tomasz Tadeusz, kasztelan gdański, jako pierwszy z rodziny zarządca dóbr wzniósł pałac w Sannikach. Po bezpotomnej śmierci Tomasza, od 1808 roku w Sannikach gospodaruje jego bratanek Aleksander, który rozbudował pałac. Była to pierwsza na ziemiach polskich realizacja tzw. willi włoskiej. Aleksander w 1834 roku wykupił na własność Sanniki, które po jego śmierci w 1847 roku odziedziczył jego syn Konstanty. Po jego śmierci w wyniku problemów finansowych spadkobierców, dobra musiały zostać sprzedane. W 1856 roku odkupił je książę Leon Sapieha, który z kolei sprzedał je w 1873 roku Seligowi Natansohnowi. Od tego czasu pałac dziedziczyli kolejni z rodu Natansohnów. W 1909 roku Sanniki wykupione zostały przez Antoninę Aleksandrę z Natansohnów Dziewulską, która rok później przebudowała pałac według projektu Władysława Marconiego. We wrześniu 1939 roku w pałacu mieścił się sztab grupy operacyjnej generała Michała Tokarzewskiego-Karaszewicza a po klęsce wrześniowej urzędowały w nim władze okupacyjne. Po wojnie pałac użytkowany był jako mieszkania dla pracowników PGR oraz przedszkole. W 1976 roku zapadła decyzja o przeznaczeniu pałacu na ośrodek chopinowski a dwa lata później rozpoczęły się pierwsze prace remontowe. W latach 2011-2013 przeprowadzono natomiast prace rewaloryzacyjne i adaptacyjne na Europejskie Centrum Artystyczne im. Fryderyka Chopina.
Ważną datą w historii pałacu jest sierpień 1828 roku. Wtedy to osiemnastoletni Fryderyk Chopin przebywał u swego przyjaciela Konstantego Pruszaka w Sannikach.


PAŁAC I MY

W pałacu byliśmy 28 maja 2017 roku. Przy okazji wizyty u rodziny, zrobiliśmy sobie spacer po parku i tak oto powstał ten post. Wcześniej nie słyszałem o tym pałacu.


GALERIA ZDJĘĆ

Podobał Ci się artykuł? 


Będziemy bardzo wdzięczni za Twoje kliknięcie "Lubię to!" poniżej. Wszystkie zdjęcia są mojego autorstwa i nie zgadzam się na ich kopiowanie i wykorzystywanie bez mojej zgody (Ustawa z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych).