Ruiny Zamku w Bolesławcu [woj. łódzkie]


Stołp w Bolesławcu przypomina o dawnym zamku królewskim wzniesionym przez Kazimierza Wielkiego, o warowni niezdobytej przez wojska Władysława Jagiełły i o szwedzkim najeździe, po którym zamek już się nie podniósł.

(będziemy na końcu wdzięczni za małego lajka, jedno kliknięcie)HISTORIA ZAMKU

Pierwotny zamek w Bolesławcu powstał prawdopodobnie w 1268 roku dla księcia Bolesława Pobożnego, ale reliktów tego obiektu nie odnaleziono. Późniejszy zamek wzniesiony został w XIV wieku na polecenie króla Kazimierza Wielkiego i włączony został do systemu fortyfikacji granicznych. Budowa nowego zamku nie spodobała się królowi czeskiemu Janowi Luksemburskiemu. Żeby spór o zamek nie przerodził się w większy konflikt, król Kazimierz zobowiązał się zniszczyć zamek, ale obietnicy nie dotrzymał. Po śmierci Kazimierza Wielkiego zamek otrzymał książę Władysław Opolczyk, który znacznie go przebudował i zmodernizował, wznosząc m.in. stołp, czyli wolnostojącą ośmioboczną ceglaną więżę, będącą miejscem ostatniej obrony. Gdy książę wystąpił przeciwko nowemu królowi, Władysławowi Jagielle, wojska królewskie wkroczyły na ziemie ostrzeszowską i wieluńską zdobywając zamki, które stały im na drodze. Zamek w Bolesławcu oparł się jednak najazdowi i mimo długotrwałego oblężenia pozostał niezdobyty. Poddał się on dopiero po śmierci Władysława Opolczyka i odtąd znów stał się nadgraniczną strażnicą. W pierwszej połowie XVII wieku przeprowadzono modernizację zamku, który prawie całkowicie stracił swoje walory obronne. Był to również początek końca warowni. W 1642 roku uległ zniszczeniu podczas wojny trzydziestoletniej a następnie jeszcze bardziej zrujnowany przez Szwedów w 1704 roku w czasie wojny północnej. Na skutek zniszczeń zamek został opuszczony i popadał w ruinę. Do dzisiaj przetrwała ośmioboczna wieża oraz fragmentu murów. 


MY NA ZAMKU

Na zamku byłem trzy razy. Dwa pierwsze jak mieszkałem na Opolszczyźnie i pracowałem w Byczynie a trzeci raz z Zuzą przy okazji pobytu w regionie w maju 2017 roku. Bardzo ciekawy jest stołp, czyli wieża będąca miejscem ostatniej obrony. Podobna jest ona do tej bardziej znanej w Kruszwicy. Wykorzystanie takiej wieży pokazane jest w filmie Stara Baśń. Wieża na prawdę jest bardzo ciekawa, szkoda tylko, że jakby pozostawiona sama sobie.GALERIA ZDJĘĆ
Podobał Ci się artykuł? 


Będziemy bardzo wdzięczni za Twoje kliknięcie "Lubię to!" poniżej. 


Wszystkie zdjęcia są mojego autorstwa i nie zgadzam się na ich kopiowanie i wykorzystywanie bez mojej zgody (Ustawa z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych).