Międzyzdroje - Perła Bałtyku [woj. zachodniopomorskie]


Jeszcze do połowy XIX wieku biedna rybacka wioska, dzisiaj ośrodek wypoczynkowo-turystyczny i jedno z ulubionych miejsc spędzania wakacji przez Polaków.

(drogi czytelniku, po przeczytaniu tekstu i obejrzeniu galerii, jeśli stwierdzisz, że zasłużyliśmy, zostaw małego lajka)


HISTORIA

Historia Międzyzdrojów sięga XII wieku kiedy to w miejscu dzisiejszego miasta istniały dwie osady. W XVI wieku na trasie szlaku handlowego z wyspy Uznam do Wolina i Kamienia powstała karczma. Wtedy też pierwszy raz pojawia się nazwa wsi Misdroy, Misdroige. Rozwój wioski, która liczyła wtedy 21 stałych mieszkańców, zaburzyła wojna trzydziestoletnia (1618-1648). Od 1628 roku wieś była miejscem permanentnych marszów wojsk szwedzkich i pruskich a po wojnie znalazła się ona pod szwedzkim panowaniem. W 1720 roku Międzyzdroje wróciły pod kierownictwo pruskie. Około 1831 roku do Międzyzdrojów zaczęli przybywać pierwsi turyści. W tym czasie Międzyzdroje z biednej rybackiej wioski powoli zmieniały się w ośrodek letniskowy a na przełomie XVIII/XIX wieku były już modnym kurortem z zakładem solankowym, spacerową promenadą, Parkiem Zdrojowym, hotelami, pensjonatami i willami. W 1906 roku uroczyście uruchomiono 300 metrowe molo. Liczba letników rosła od 382 w 1847 roku przez 5000 w roku 1894, 12000 w roku 1900 do 20000 w 1913 roku. I i II wojna światowa oszczędziły miastu zniszczeń, jednak w trakcie ich trwania ruch turystyczny rzecz jasna został zahamowany. W okresie międzywojennym natomiast nastąpiło ponowne pobudzenie i w 1935 roku liczba turystów wyniosła 20000. W 1945 roku Międzyzdroje zostały przyłączone do Polski a w 1947 roku otrzymały prawa miejskie. Od lat 50. XX wieku wznawiano działalność turystyczno-wypoczynkową. W 2004 roku oddano do użytku żelbetowe molo o długości 395 metrów.CO ZOBACZYĆ


Miasto


Plaża


Molo - sięgające niemal 400 metrów w głąb morza molo jest wizytówką kurortu.

Aleja Gwiazd - tak jak Hollywood ma swój Walk of Fame tak Międzyzdroje mają swoją Aleję, gdzie można zobaczyć i dotknąć odciski dłoni polskich gwiazd.
Gabinet Figur Woskowych - tutaj w jednym miejscu spotkać można Jasona Stathama, Madonnę i Lecha Wałęsę. Przy odrobinie szczęścia swoją mądrość życiową przekaże sam Mistrz Yoda. Za 15 zł spotkać można tu największe światowe gwiazdy oraz wielkich tego świata. Spotkać to jedno, ale bez żadnych obaw można zrobić sobie z nimi selfie.Oceanarium - za 20 zł można pooglądać podwodny świat z kolorowymi rybkami.


Polska, Niemcy, Dania, Szwecja, Finlandia, Rosja, Litwa, Łotwa i Estonia. Ile zajmie podróż po tych krajach wzdłuż wybrzeża? Wystarczy 45 minut. W Bałtyckim Parku Miniatur za 19 zł zobaczyć można 30 miniatur w skali 1:25 pochodzących z 9 nadbałtyckich państw.

MY

Międzyzdroje obraliśmy za cel naszej podróży poślubnej w sierpniu 2016 roku. Z pogodą trafiliśmy idealnie w punkt. Przed naszym przyjazdem nad morzem cały czas padało, kilka dni ciągłego deszczu. Po trasie to samo. Miasto również przywitało nas deszczowo, ale w ten pierwszy dzień były to jedyne krople deszczu, które widzieliśmy i czuliśmy podczas naszego pobytu w Międzyzdrojach. Przez kolejne dni było piekło... nieziemski upał i żar lejący się z nieba. Czas ten spędziliśmy po części leżąc na plaży i smażąc się na słońcu a po części aktywnie - spacerując, zwiedzając i odwiedzając...Podobał Ci się artykuł? 


Będziemy bardzo wdzięczni za Twoje kliknięcie "Lubię to!" poniżej. Wszystkie zdjęcia są mojego autorstwa i nie zgadzam się na ich kopiowanie i wykorzystywanie bez mojej zgody (Ustawa z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych).