Zamek w Płocku [woj. mazowieckie]


Dzisiaj to dwie zachowane wieże i fragmenty murów, dawniej zamek będący siedzibą książąt mazowieckich. Płocki zamek to miejsce urodzenia i panowania wybitnego wodza, władcy Polski Bolesława III Krzywoustego.


HISTORIA ZAMKU

Na Wzgórzu Tumskim już w pierwszej połowie XI wieku istniał gród obronny. Płock zyskał na znaczeniu w drugiej połowie XI wieku gdy stał się siedzibą władców Polski - Władysława Hermana i Bolesława Krzywoustego. W tym czasie powstała książęca rezydencja. W XIII wieku gród w wyniku najazdów Prusów, Jadźwingów i Litwinów był pięciokrotnie zdobywany i palony. Pod koniec wieku Bolesław II rozpoczął wznoszenie murów obronnych co uchroniło zamek przed wojskami Łokietka, Czechów i Krzyżaków. Powstała również nowa gotycka rezydencja książęca. W 1351 roku Płock przeszedł pod władanie króla Kazimierza Wielkiego, który wzniósł właściwy gotycki zamek a całe wzgórze zamkowe otoczone zostało potężnymi murami. Zamek podzielony był na dwie części - reprezentacyjną i mieszkalną. Całość otoczona była podwójną linią murów obronnych. Zewnętrzny mur dostosowany był do nieregularnego kształtu wzgórza zamkowego a wewnętrzny, o kilka metrów wyższy, łączył wieże - Szlachecką i Zegarową. Po śmierci w 1495 roku Janusza II, ostatniego księcia płockiego, księstwo zostało włączone do Korony a zamek utracił swoją wartość. W 1532 roku wskutek podmycia i usunięcia się wiślanej skarpy, część zamku uległa zniszczeniu. Zamek jednak odbudowano i przebudowano. podzielony on został między władców a kościół. Rezydencję tych pierwszych przeniesiono do południowej mniejszej części a pozostałe zamkowe budynki przekazano benedyktynom. W 1657 roku, w czasie potopu szwedzkiego zamek został znacznie uszkodzony a walki między Rosjanami i Szwedami w 1705 roku w czasie wojny północnej doprowadziły do jego ruiny. Po remoncie w XVII-XVIII wieku powstało w zamku opactwo benedyktyńskie a w miejscu rezydencji władców wybudowano kościół. W XIX wieku funkcjonowało seminarium duchowne i żeńskie gimnazjum a w czasie wojny mieściły się z tam prywatne mieszkania. Po II wojnie światowej zamek odrestaurowano, jednak ta ingerencja prawie całkowicie zatarła ślady pierwotnego zamku. Dzięki badaniom archeologicznym udało się odkopać relikty dawnej siedziby Władysława Hermana, które razem z dwoma ocalałymi wieżami gotyckiego zamku Kazimierza Wielkiego zostały wpisane do rejestru zabytków.


GALERIA ZDJĘĆ
Podobał Ci się artykuł? 


Będziemy bardzo wdzięczni za Twoje kliknięcie "Lubię to!" poniżej. Wszystkie zdjęcia są mojego autorstwa i nie zgadzam się na ich kopiowanie i wykorzystywanie bez mojej zgody (Ustawa z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych).