Zamek w Iłży [woj. mazowieckie]


Na wyraźnie dominującej nad miastem górze ruiny to dawny zamek biskupów krakowskich. Obecnie to urokliwe miejsce przyciąga coraz więcej turystów i jest jednym z obowiązkowych punktów na mapie województwa mazowieckiego.


HISTORIA ZAMKU

Najstarszym elementem zamku jest murowany stołp powstały u schyłku XIII wieku na terenie drewnianego grodu. W latach 1327-1347  biskup krakowski Jan Grot dokonał gruntownej przebudowy zmieniając drewniane budynki na murowaną warownię. Zamek kilkukrotnie był robudowywany przez kolejnych biskupów. W XV wieku na zamku kilkukrotnie gościł król Władysław Jagiełło. W wieku XVI zamek przeszedł najpierw odbudowę po wielkim pożarze a następnie przebudowę w renesansową rezydencję. W 1655 roku podczas potopu Szwedzi bez walki zdobyli zamek, który w następnym roku spalili a w 1657 roku dodatkowo został on najechany przez księcia Siedmiogrodu, Jerzego II Rakoczego. Zamek odbudowano w 1670 roku. Pod koniec XVIII wieku przeszedł on na własność państwa. Niszczejący zamek dodatkowo został zrujnowany przez pożar. W 1812 roku zamek opuścił ostatni lokator a ruiny zaczęto rozbierać na materiał budowlany. W 1837 roku ruiny zamku kupił Jan Tadeusz Lubomirski a w 1909 roku Zdzisław Lubomirski przekazał obiekt Towarzystwu Opieki nad zabytkami Przeszłość w Warszawie. W 1911 roku ruszyły pierwsze prace zabezpieczając obiekt jednak I i II wojna światowa to czas ponownej dewastacji zamku. Po II wojnie światowe przeprowadzono na zamku szereg prac archeologicznych i konserwatorskich. Na wieży umieszczono dach w kształcie parasola, który zabezpiecza obiekt przed opadami atmosferycznymi. Obecnie zamek jest w stanie zabezpieczonej, udostępnionej do zwiedzania ruiny.GALERIA ZDJĘĆPodobał Ci się artykuł? Będziemy bardzo wdzięczni za Twoje kliknięcie "Lubię to!" poniżej. 

Odwiedź też nas na Instagram, gdzie zobaczysz wiele ciekawych miejsc

Wszystkie zdjęcia są mojego autorstwa i nie zgadzam się na ich kopiowanie i wykorzystywanie bez mojej zgody (Ustawa z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych).